Google Analytics SiteOverlay vs heatmapy. Odlišné metodiky měření návštěvnosti webu?

7 komentářů

Google Analytics miluju. Bez nich už si snad ani nedokážu představit pracovní život. Jenže mi v nich vždycky chyběly heatmapy. Všechno se s nimi urychlí a navíc se výsledky velmi jednoduše ukazují klientovi (nechci použít slovo laik). Říkáte, že GA přeci má SiteOverlay!? Nenechte se zmýlit! SiteOverlay nemá s heatmapami společného vůbec nic! Přesvědčte se sami…

Příklad 1

1. Máte-li na stránce dva stejné odkazy řešené každý jinak, tak s Google SiteOverlay nezjistíte, na který se ve skutečnosti opravdu klikalo! Zjistíte pouze počet kliků celkem pro oba odkazy.

SiteOverlay - více stejných odkazů na jedné stránce

Obrázek č. 1. Výstup ze SiteOverlay pro stránku - http://www.siteone.cz/reference z období od 1.7.2009 - 12.10.2009

Popis pro obrázek č. 1.: Na této stránce je odkaz na homepage řešen třemi různými způsoby:

  1. Logo SiteOne
  2. Položka „Home“ v horním menu
  3. Odkaz v drobečkové navigaci v horním boxu

Všimli jste si, že všechny tři odkazy mají stejné hodnoty? Jak tedy posoudíte, na který z nich se skutečně klikalo?

mYx heatmapy - více stejných odkazů na jedné stránce

Obrázek č. 2. Výstup ze zobrazené heatmapy pro stránku - http://www.siteone.cz/reference z období od 1.7.2009 - 12.10.2009.

Popis pro obrázek č. 2.: Stejná stránka, stejné odkazy, zobrazíte heatmapu a označíte prostory s odkazy myší. Systém Vám dopočítá, které z řešení se nejvíce používá. Praktické využití – přemýšlíte, že na webu zrušíte drobečkovou navigaci? Zjistíte jak moc se opravdu používá a jestli vlastně není na stránce zbytečná. Může se třeba otevřít možnost využít volný prostor jinak. To už je na Vás.

Příklad 2

Co když máte na stránce prvek, který není odkazem? Jak zjistíte jestli se na něj skutečně kliká?
Na naší homepage (www.siteone.cz) máme úvodní banner, který se buď sám střídá, nebo si návštěvníci mohou mezi jednotlivými bannery překlikávat. Z Google Analytics sice zjistíte, jak často se na jednotlivé stránky, na které každý z bannerů odkazuje, chodí. Nezjistíte ale, jak často se na jednotlivé elementy kliká! Jak tedy zjistíte konverzní poměr (kolik návštěvníků si banner zobrazilo, ale už se neprokliklo na danou stránku)?

Výstup SiteOverlay pro neodkazový element

Obrázek č. 3. Výstup ze SiteOverlay pro stránku www.siteone.cz z období od 1.8.2009 – 30.9.2009

Popis pro obrázek č. 3.: Výsledky klikání na první upoutávku neříkají kolikrát se na upoutávku skutečně kliklo, protože tato upoutávka není odkazem. Odkazem se stává až v momentě, kdy je zobrazena jako celý banner – teprve po kliknutí na něj se dostatenete na kýženou stránku. Zde tedy nemáte představu jak často se na upoutávku skutečně kliká – nemůžete si tedy zjistit, jak je upoutávka konverzní (kolik návštěvníků, kteří kliknou na upoutávku se proklikne na kýženou stránku). Víte až koncové údaje. Nezjistíte, jak se návštěvníci stránky chovají.

mYx heatmapy - výstup pro neodkazový element

Obrázek č. 4. Výstup ze zobrazené heatmapy pro stránku www.siteone.cz z období od 1.8.2009 – 30.9.2009

Popis pro obrázek č. 4.: Všimněte si, kolik „kliků“ nabízí výstup ze SiteOverlay (obrázek č.3) a kolik kliků nabízí heatmapa. Ze SiteOverlay se tedy dozvíte pouze prokliky na odkaz, nikoliv však na neodkazovou upoutávku.
Z výsledku vyplývá (porovnáním obou údajů), že 30 kliků ze 124 bylo na odkaz = 30 „uživatelů“ se prokliklo na kýženou stránku (37% úspěšnosti). Zjednodušeně – pro 37% „uživatelů“ byla upoutávka natolik zajímavá, že „proklikli“ až na koncovou stránku, na kterou upoutávka odkazuje.

Úvaha

Chápu, že pro běžného uživatele, se můžou zdát SiteOverlay a heatmapy jako stejný produkt. Taky jsem si to kdysi myslela, než jsem se začala více zabývat online marketingem a SEO.  Teď už si to určitě nemyslím, ale trochu mě překvapilo, že i v odborných kruzích se najdou takoví, kteří dokaží heatmapy shodit ze stolu tímto argumentem.

Posuďte sami, jak hodnotili náš produkt odborní poradci pro soutěž WebExpo:

Komentáře porotců soutěže startupů WebExpo 2009

Komentáře porotců soutěže startupů WebExpo 2009

Hodnocení vytaženo z http://webexpo.cz/blog/vyhodnoceni-startup-show-2009-poprve/

A co myslíte vy? Zdají se Vám tyto dvě metodiky měření návštěvnosti webu stejné?

Jak se vám tento článek líbil?
(0%) (0%) (29%) (71%)

7 komentárů

komentovat

Kromě odlišení kliků na odkaz, který se na stránce vyskytuje vícekrát, bych vyzdvihl právě možnost evidovat kam přesně návštěvník kliká a to i mimo odkazy. Z těchto údajů se pak dá docela dost věcí vyčíst, např. kde uživatel očekává nějaké detailnější informace (rozbalovací sekce), případně jaké části webu jsou nevhodně formátované.

Pěkný článek. Jenom bych doplnil, že Site Overlay ukazuje velmi často nesmysly.

Jinak řečeno: Google Analytics jsou dobrý produkt. Ale zrovna Site Overlay nemá cenu používat.

U GA lze samozřejmě rozlišit, na který odkaz kdo klikl, přestože směrují na stejnou stránku. Výhodou heatmap vidím ale v uživatelském testování. Tj kam lidé klikají mimo aktivní prvky…

To jo overlay ne funguje, lip souzivat neco jako https://heatmap.me/

Doporučuji i kvůli více věcem (nejen heat mapě): sumome.com

Nejlepší je vždy kombinovat více specializovaných nástrojů. Na druhou stranu hodně lidí je spokojených s průměrem. Pro to, i když zrovna pro tenhle aspekt není google analytics nejvhodnější nástroj, stejně ho budou používat dál místo učení se něčeho nového. :)

Dobrý den, zajímavý článek. Chtěl bych se zeptat, vy tuto metodu nebízíte? Přijde mi to zajímavé a nechal bych si web tímto způsobem zanalyzovat. Už pracuju s https://topranker.cz/, kteří mě dělají optimalizaci vyhledávače a musím říct, že to opravdu funguje. Snažím se svůj web co nejvíce zdokonalovat a zkouším různé metody. tuto bych zkusil možná i spíše zezvědavosti.

Komentujte

(required)
(required)